Több mint három évtized után ismét úgy hozta a sors, hogy bekukkantottam a szomszéd konyhájába és hálószóbájába. Megnéztem, hogy mivel táplálkoznak és miről álmodnak. Mint mindenhol máshol, náluk is csak azt főzhetik, meg amihez meg tudják álmodni a hozzávalókat és azok előkészítésének eljárását. Semmi sem változott. Tehát szövegem sem sokat változhat. Első Magyarországon kiadott könyvemben írtam a következő sorokat Püthagorasz (akkor még a Pythagorasz is helyes volt) úgy vélte, a világon mindent a számok viszonya rendez. A szám kormányozza a mindenséget. A páros szám a határtalan, az anyag, a páratlan, a határozott, pedig a forma. Olyant is állított, hogy tízezer év eltelte után a világ folytatása a legcsekélyebb részletekig megismétlődik. A természetben rend van, ez a rend a számok tanulmányozásával megismerhető. Most annyit tennék hozzá, hogy még mindig megnyugtató világkép a gyors rejtvényfejtés.
Gerőbácsi ilyenkor régi olvasmányiból idézett: "Amikor azt mondom, hogy egy eseményt a véletlen irányít, tagadom, hogy rend irányítaná" Ha olyan kedve van, akkor ezt az idézetet veszi elő: "Az előírások pontos követésével csak gyári terméket lehet létrehozni, műalkotást nem. Hasonlóképpen, abban az esetben, ha előre lefektetett módszerekkel kívánunk szert tenni új ismeretekre, áttekintéshez jutunk, nem pedig felfedezéshez”. Nos, itt tartunk ma is a szomszéd álma és konyhája: Reakciógyorsaságot mérnek. Tudom, ők sem mérhetnek mást, mint időt vagy távolságot. Náluk nincs távolság, de van idő. Olyan feladatok elvégzésének az ideje, amelynek van egyetlen helyes megoldása. A püthagoraszi világkép nyomán a világnak akkor lesz jobb, ha az emberek gyorsabban találják meg az egyetlen helyes megoldást – ott ahol van. Ahol nincs egyetlen helyes megoldás ott is vizsgálhatnánk a megtalálás gyorsaságát, de nem tudhatnánk róla, hogy az egyetlen-e.
„Akkor kell neki adni, amikor kell neki” – szokta mondani Gergő bácsi, amikor az egyetlen helyes út gyors megtalálásáról van szó. Gizike sosem mélyült bele abba, amit az egyetem másik épületében a szomszédok műveltek. Ő betartotta Gergőbácsi szabályát anélkül, hogy tudta volna. Pénteken tésztát főzött, ugyanúgy ahogy édesanyja és mostohanagyanyja is. Se lassan, sem gyorsan nem reagált a gluténmentes reklámokra. Sosem mérettette meg a szomszédokkal a reakció gyorsaságát.
P.S. Új könyvem szereplői a 4G: Géza, Gizike, Gáborúr és Gerbőbácsi