Ezt inkább diktáltam, hiszen lefoghatatlanok a gondolatok. Lehetetlen kézzel vagy géppel írni.
Mindenki hisz egy kicsit abban hogy őseink életét éljük. Néha az elvárások néha a minták de mindig valami múltból jövő határozza meg a mát és a jövőnket. Minden híg lélekbúvárkodás a múltadba kotorász. Felmenőink feldolgozatlan félelmei, bukott kapcsolatai nyomán élünk? Tipikus: Talán igen talán nem. Popper is kicsit-kicsit, és már nem is olyan veszélyes az indukció. Popper önéletrajzában (bal) eggyütt emlegeti a hisztoricizmust (középen) és a nyitott társadalmat (jobb)
A historizmus már cafatokban van. Sőt azt hiszem, hogy ez már a második példány. A nyitott társadalom olyan, mint huszonnyolc évvel ezelőtt, amikor kijött a nyomdából. Sosem fogom elolvasni, de az is lehet, hogy egyszer igen. Valamikor belenéztem. Látom a 96. oldalon aláhúztam: "A természet tényekből és szabályokból áll és ez se nem morálisak se erkölcstelenek. Mi lehetünk morálisak vagy erkölcstelenek". Szóval a historizmus sokszor meg lett rágva, de talán most másként látom. A részek nem változnak. Találomra kinyitom és itt van a: "Newtonnak nem kellet elvonulnia a világegyetem egy távoli szegletébe, amely mentes a gravitációtól..." (113. old) Az öszkép viszont igen.Valami nagyon változik amikor a szabadságvesztésemet töltve olvasgatok. Vajon így szabadsávesztve őseim életét élem. Valamelyik ősömtől jött, hogy tűrhetetlen a hátranézés?
Popper tanainak továbbadására itt-ott található tűrhető tanár. Ha lemondok Popperról akkor már csak Bourdieu marad talpon. A reflexivitás tanítására viszont nincs vállalható tanár. Mit tanuljanak az új Tinik a jövőben? A divatos módszert üvöltők, akikből nagy a választék, mind elhanyagolják az indukció problémáit.
Innen a negyedik nekirugaszkodásból tisztábban mondom Tininek:
A hivatalos forrásból gyűjtött múltbéli adatokkal alátámasztható a probléma létezése a múltban. Ha ez nem megy, akkor beszélgessen két-három szakértővel - több nincs is.