Olyan hűje voltam, mint vagyok, és talán leszek is. Egyszer régen beszóltam a „főnököm” két szeretőjének is. Nem lehetne mondani, hogy az irodalomból nem ismertem a fogalmakat, de mégsem tudtam ott és akkor hasznosítani más tapasztalatát. Sosem olvastam Móricz könyvet, de tegnap ismét megnéztem A Rokonok filmet. A Nemzetiben nem láttam Branislav Nušić. A miniszter felesége című regény színházi változatát, de azt láttam előbb szerb nyelven. A főnökök, főleg a hivatalnokok (ahol mérhetetlen a munka kimenetele) szürke-eminenciásai kiválón megmunkálható karakterek.
Vizsgáljuk meg először, hogy a Rokonok című filmben, miként vezeti le a hivatalnok saját trilémáit a taxisofőrön.
Amikor üres pénztárcával kiszál az autóból akkor másra tereli a szót: "- Én a nép embere vagyok. Nálam nincs protekció. Én az érdemet nézem. Aki városi polgár, annak előjoga van. - Igenis. - Jó éjszakát. - Nyugodalmas jó éjszakát kívánok. Mikor a méltóságos úr becsukta maga után a kaput, a városi polgár azt mondta: - A fene essen hasra veled, a nép embere vagy, de a fuvart nem fizeted meg. Ez is csak olyan, mint a többi, kár volt szólani.” (Móricz) Amikor a húszpengős mellé egy rövid levelet kap, akkor picit elgondolkodik: „Lina ezt írta: Kedves Pista, meg vagyok rémülve, hogy maga a konyhapénzt félíti meg. Az istenért, vigyázzon szívem. Csókolom kedvesem, Lina. Soká nézte a levelet. Mikor valaha a felesége betűit látta, olyan izgalomban volt, hogy az egész teste remegett a kéjtől. Most röstelkedik és tűnődik.” (Móricz) Amikor végül kifizeti a sofőrnek akkor új köntösben támad. „De ennek véget kell vetni, hogy itt mindenki csak arra számít, arra spekulál, hogy miképp lehet protekciót szerezni, ha másképp nem megy, a köztisztviselőknek tett kedvezményekkel, megvesztegetésekkel és más illegitim módon. Tiszta erkölcsökre van szükség, másképp az egész város csődbe kerül.” (Móricz)
Most jön a lecke nehéz része! Ki dönt, az epizódszereplők sorsáról ott, ahol sok olvasata lehet a döntés következményének. A katarzis egyszerű: „Ez olyan, mint egy állom, de ez nem az én álmom” – mondja a filmben az egyik szürke eminenciás a másik szürkeeminenciás álmáról.
P.S.:
"Az oroszlán, mikoron magát bírná, az ő kegyetlenségével sok ellenséget szerzett vala magának, de vénségének idején neki is ugyan olyan mértékkel mérének az vadak, mellyel ő mért vala az előtt. A vadkan fogával, a bak szarvával öklöldezik vala, sőt még a szamár is lábbal rúgja vala őtet. És egy barátja sem akarja vala segéteni, a kinek jóval volt is az előtt." (Az agg oroszlánról c. esopusi mese)