Se Góg sem Magóg, hanem Amerikából visszavándorolt dédunokája vagyok. Genetikailag is és kulturálisan is.Itt és most csak a második kapcsolódásom, vagyis a visszavándorolt értékrend érdekes. „Szabad- e Dévénynél betörnöm Új időknek új dalaival?” - kérdezi Ady. Ha írás-tudor lett volna 25 évig Amerikában élő dédöregapám, akár ő is megfogalmazhatta volna ezt a kérdést. Mit is hozott az öreg vissza a Fiumei kikötőbe? Semmit és mindent.
Dévénynél és/vagy Fiuménél visszaengedtük, amit dédnagyapáink kivittek, vagyis a tudatlanokból fabrikált jól tipizált műveletekre betanított melósokat. Mondhatnánk új időknek új lebutításával. Ez az ellentéte annak amit Ady vissza akart hozni. Nekünk jobb iskoláink voltak mint amit dédiöregapáink összetákoltak az Óperencián túl.
Itt van a nyakunkon a következő történet az apáról, aki bekopog a fia ajtaján:
"Jaime - szól oda neki -, ébredj fel!" Jaime azt feleli: "Nem akarok felkelni, Papa." Az apa elkiáltja magát: "Kelj fel, iskolába kell menned!" Jaime azt feleli: "Nem akarok iskolába menni." "Miért nem?" - kérdi az apa. "Három okból" - válaszolja Jaime. "Először is, mert unalmas; másodszor, mert a gyerekek ugratnak engem; harmadszor pedig, mert utálom az iskolát." Mire az apa: "Nos, mondok neked három okot, miért muszáj iskolába menned. Először is, mert ez a kötelességed; másodszor, mivel negyvenöt éves vagy; és harmadszor, mivel te vagy az iskolaigazgató."
Szóval a mi dzséjmink (csupa kisbetűvel) is visszavándorló dédfaterom kulturális hozománya.
P.S.
„Az emberek ámulattal emlékeznek meg őseik merész tetteiről, de ők már nem képesek hasonlókra: a művészet konvencionálissá válik, a tudományt pedig megfojtja a tekintélyek tisztelete” – Írja Bertrand Russell.