Egy szervezet vezetését lehetetlen az iskolában megtanulni! Nagyon rossz hírem van: erre születni kell. Ha jó az iskola akkor sok minden megérthető. Az irodalom tanításából megérthető a csehovi kor Oroszországa, de nem leszel képzet Ványa bácsi. Muszáj megérteni az akkori orosz embert, hogy ma tudjál tájékozódni a világ bármely pontján. Pontosan ez a helyzet a szervezet vezetésével is. Muszáj megértened Steve Jobs történeteit. Nem leszel Steve Jobs, de tudsz majd tájékozódni abban a szervezetben, amibe belekerülsz.
„Rangos üzlet iskolák MBA képzéseit megkezdő hallgatók többsége okos eltökélt és törtető. Aztán az esettanulmányokból megtanulják, hogy beszéljenek bölcsen olyan helyzetekről, amelyeket alig ismernek; az elemző technikák pedig abba a hitbe ringatják őket, hogy bármilyen problémával meg tudnak küzdeni – mélyreható tapasztalatokra nincs szükség” – írja Mintzberg (2019:81).
Mintzbertől nagyobb pofont csak Danny Miller és Xiaowei Xu adtak az MBA képzések hazug reklámjainak, „Múló dicsőség” és az "MBA diplomás igazgatók" című cikkeikben. A szerzők megmutatták, hogy az MBA-diplomások által vezetett cégek gyorsabban hanyatlanak és azt is, hogy ezekben a cégekben visszaszorították a K+F pénzeket. Csak a „számokat igyekeztek hozni”.
Szó sincs arról, hogy fölösleges az MBA. A kérdés csak az, hogy az iskolák hazudnak-e vagy nem a propagandáikban. Persze, hogy van értelme „biznisz-adminisztrátorokat” képezni. Sok kell belőlük! Ugyanúgy, ahogy nem lenne jó, ha ezekből a kiképzett emberekből fogorvos lenne, mint ahogy nem jó, ha százezernyi kiégett ember lesz, akik előbb utóbb lapátra kerülnek.
Durva dolog a Business Week, a Fortune vagy a Forbes címlapról Danny Miller és Xiaowei Xu cikkeibe kerülni.
P.S.
Mintzberg sokadszor