Szóval az úgy kezdődött, de az is lehet, hogy nem úgy! Amikor Jóska gyalog megérkezett az isonzói csatából, a feleségét és a bátyját Jánost, ott találta a nyoszolyában együtt hálni. Nem sokat teketóriázott, fogta a fejszét és agyonütötte a Jánost is és az asszonyt is. Így lett a kisjános árva gyerek. De úgy is lehetett volna a kisjános árva-gyerek ha a Jóska Isonzóban rálép az aknára , és az anyja meg a János napszúrásba hallnak bele.
Van ilyen, és ennél jobb, és rosszabb történet is bőven. A napokban, amikor már a tikkadt szöcskenyájak sem legelésztek, beültem a taxiba és felhajtattam a Bölcs Várba. Gyermekkoromban, amikor olyan meleg volt, hogy nem lehetett kibírni a kocsma teraszán, akkor apámmal átmentünk a múzeumba. Innen a hajlamom a patinás épületekre. A bölcs várban kaptam egy könyvet. Lapozgatom, olvasgatom, spekulálok. Értem a kisjános pulóvervásárlását.
Azt is értem, hogy a vadászó-gyűjtögető ősember ősöm kis döntéséből következik, hogy iPhone van a zsebemben, meg azt is, hogy a János agyonütötte a bátyját is meg a feleségét is, de azt már nem, hogy honnan a wc-pumpa a wc-ben. Olyant már láttam, hogy valaki elugrik a vegyeskereskedésbe és vesz egy wc-pumpát, de azt még nem, hogy a közösségi oldalon befolyásolnak: nekem már van aranyozott wc-pumpám!. Mindegy!
Örülök az Óperencián túlról érkezett könyvnek. A döntésről szól, és az oldalszámozáson kívül nem nagyon vannak számok. Nem úgy néz ki, mint az Óperencián túli döntéskönyvek java része, amelyek a lineáris algebra könyvek mintájára készülnek. Láttam már embereket, akik bemagyarázzák maguknak, hogy nekik akkor is kellene drága mobiltelefon és drága autó, ha vadászó-gyűjtögető ősember ősük nem követte volna a makkot gyűjtögető sokasághoz. Nekik ajánlom ezt a könyvet.