Rensis atyánk nyolcvanöt évvel ezelőtt minden időt túlélt irományában sokszor hivatkozott Louis kortársára. Louis viszont senkire.
Nézzük meg mi is az a csoda, ami ma kikerülhetetlen a tudóskodó világában.
Egyezel-e azzal, hogy többet kell cigarettázni? Hát elég nehéz ezzel félig, negyedig, egytizedig vagy háromnegyedig egyezni. Viszont arra jó, hogy számokat tegyünk helyettük és bűvészkedjünk. Hihetetlen, hogy ebből bármilyen tudáshoz jussunk a jövőről. Két szélsőség vélemény (fekete-fehér) között a távolság mindig más, és az nem abból ered, hogy hányan mondanak ezt-azt, hanem egy ember elméjében is másként van. Ami ennél sokkal durvább, hogy az emberekben elvárásaik teljesen másként fogalmazódnak meg mint kérdezősködő tudósban. Arról már ne is beszéljek, hogy egy elme tapasztalat sem statisztikával rendezhető.
Egy ilyen dolgozatra - amelyben hasonló fölösleges véleményekkel támasztották alá azt amit nem mernek kimondani a tudósok - mondta kollégám a szerzőnek: ha tudós akarsz lenni akkor csinálj olyasmit amire van adatod. Hozzátenném még: öcsi, nem érdekel a vélemény átlagosításod, hogy hány kilométerre van munkahelyem a szállodától. Azt már valaki megmérte. Arról viszont másként nem érdekel az átlagosított és szórásított, a medence szélén drukkolóktól összeszedet vélemény, hogy fáradt-e az úszó.