Vannak orvosok, akik azt hiszik, hogy ők sosem lehetnek betegek, és tanárok, aki nem hiszik, hogy tanulniuk is kell. Vannak bírálók, akik azt hiszik, hogy bírálhatatlanok.
Eltűnt az irigység – mondta egy „fizikus” a tegnapi műhelymunkán. – Jó nektek, nálunk nem így van, és azt saccolom, hogy sohasem lesz így, hiszen olyan dolgokat vizsgálunk (emberi döntések), amihez mindenki ért – mondtam neki kapásból. Bírálóink mindig mindent cáfolhatnak.
Hogyan válunk a bírálóink prédájává? Becsempésszük kétes tudásainkat, hiszen csak olyanok lehetnek, és a köznapi nyelven, olyasmit írunk, amiért a „fizikusok”, teljes joggal lenéznek bennünket. Néha matematikai ruhába bújtatott elemzésnek álcázott valamivel próbáljuk meg a fizikusokat kiengesztelni. Nálunk a diszciplínán túli világban, képtelenség cáfolhatóságot kizárva leírni azt amit tudunk a döntéshozó okoskodásáról. A bírálók nem szeretik azokat, akik „tiszta vizet öntenek a pohárba", főleg, ha az árulás érinti a kőbevésettnek tűnő állításokat. Bírálóink valóban bírálhatatlanok, hiszen saját fegyverünkkel lőnek ránk. Lehetetlen megúszni a konfliktusokat.
Ami ennél sokkal érdekesebb, az a műfajunk belső konfliktusai, amelynek bármilyen is a kimenetele irigységet csihol. Kitalálunk mindenféle mércét a mérhetetlenre, hogy a hierarchiai létrán mászást objektívnek csúfoljuk. Talán csak nem valljuk be, hogy a felfelé mászás más emberek alkujának az eredménye. Lehetetlen bizonyítani mindazt, amit gondolkodásunk kimenetele. Az akadémiai világ önvédelme – bezárkózása – magyarázható. A Homo Academicus sérülékennyé válik ha kilép a zárdájából.