A kortárs folyóiratszerkesztő divatcikk lett a konferenciákon. Ha ezeken a prezentációkon, egy kicsit a spanyolfal mögé nézünk, akkor kínálkozik a valóság: munkanaponként öt szerző átvilágíthatatlan és ötször negyvenoldalnyi szöveg elolvashatatlan. Minden az első néhány soron múlik!
Hacsak lehet, akkor legyen benne már a második mondatban „a gyilkosság”. Valahogy úgy ahogy a Colombo filmekben. Tudjuk, ki a gyilkos az első perctől és utána másfél óráig mutogatjuk az okoskodást, amely nyomán a „mester-nyomozó” megtalálhatja a gyilkost. Ez másként és másnak izgalmas, mint egy dráma, ahol az ötödik órában tudjuk meg, hogy Cassio megölte Roderigót, Otello megölte Desdemonát és végül elvágja a saját torkát is.
Tömörítvény vagy szinopszis? Hát, egyik sem. Ez valami új, aminek régi nevet adtak és majdnem mindig a felhívás tartalma is zavaros. Ahány rendező (olvasd: folyóirat szerkesztő) annyi félrebeszélés, arról, hogy bevállal egy fogalom- vagy módszer-gyilkosságot.
Legyen valami minél ártalmatlanabb „csattanó” az elején, a mit majd hosszasan igazolsz egy új csoporton. Tanuld meg az új módit. Ne félj könnyű lesz elfelejteni, ha majd drámaíró leszel.
A szabálykövető korban, talán nagyobb az esély, ha gyorsan ( háromszáz szóban) megmondod:
- melyik megoldott rejtvénynek rugaszkodsz neki?
- mit találtál?
- amit találtál, az melyik rejtvény-megoldásnak a sokadik bemutatása?
- miként adsz új alátámasztást a már megfejtett rejtvénynek?