Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy inasiskola. Utána Zágrábban tanítottam néhány évig, akadémiai polgár utánpótlás jelölteket is. Akkor az akadémiai utánpótlásnak a horvát nyelven kiadott Mester és inas (Majstor i kalfa) könyvünk nyomán prédikáltam húsz iskolaórát. Utána volt sok helyen rövid valami, de az mind falra hányt borsó volt, hiszen rövid idő alatt lehetetlen megérteni a puha-tanok problémáit, és azok elháríthatóságát. Az akadémiai polgárok munkájának környezete legalább olyan lényeges, mint maga a munka. Sok minden van a munka elött, után és mögött. A napokban született meg a „Szalon a tudomány peremén” című könyvem kézirata is. Most kinyílt egy kapu egy új előadássorozatra. Első, amit megtettem, az az volt, hogy a zágrábi bemutatómra megnyomtam a DEL-gombot. Könnyű lett volna lefordítani magyarra, de lehetetlen lett volna régi elképzeléseim nyomán most előadni.
Majd kiderül, hogy megalkudom-e az előadássorozatról. Mindenesetre csináltam egy új forgatókönyvet. Íme:
- Elindulnak a beszélgetések a szalonban, ahol bölcselkedünk a tudásháttérben lévő egytollbólkijövő könyvekről. Ebből a műhelyből sokféle kiút van, de nincs visszaút. Lényeges megérteni, hogy az utánpótlás elenyésző része, jöhet ki néhány világhírű patinás műhelyből. Az akadémiai világ utánpótlása bárhonnan származik is, akár patinás akár marginális műhelyből, mindig lokális. Egy akadémiai polgár legyen glokális a lokális falu peremén – ne legyen elzárva a világ eseményeitől, de amiben akar másmilyen lenni, abban lehessen. Mindenkinek egyformán távol vannak a gondolkodó óriások (Kuhn, Polányi, Eco) egytollbólkijövő könyvei.
- A szenvedélyes glokális kíváncsiskodó a puha-tanok világában „szótlanul következtet” (abdukció) egy új konceptuális modellre. Lényeges megérteni, hogy az abdukció nyomán kialakult összkép hiánya gyakran csak a részek napos oldalát dicséri. A puha tanok, problémáinak felismerése mindig egy spekuláció – gondolati munka – foganatja. Vannak olyan „puha problémák”, amelyek másként írhatók le, ha felülről nézzük őket, mintha bennük lennénk, együtt élnénk velük.
- Mélypontra jutsz akkor is ha alázattal befogadod Kuhn elképzelését és akkor is ha nem. Tesla laboratóriuma másként nézett ki, mint a filozófusok Bécsi Köre, és más stílusban beszéltek, ha egyáltalán volt kivel beszélni. Lényeges megérteni, hogy ha új fogalmat akarsz kicsikarni, akkor majd születik egy metafora, ami vagy beválik vagy nem. Ha beválik, akkor az köthető lesz a nevedhez, hacsak... A világon van két tucatnyi elfogadott metafora gyártó műhely, és van húszezernyi, akiknek mi lehetnénk az etalon.
- Makogva beszéljük az tudományfilozófia nyelvét, tehát sehova sem tartozhatunk, de a szolga méltósága onnan is kizavarhat. Lényeges megérteni, hogy rosszat szabad, de normálist (átlagost) nem szabad festeni. Két mellékvágány között vajúdhat az újdonsült akadémiai polgár: (1) nem érdekel a „létrára mászás”, (2) ha beledöglik is felmászik.
Ebből következett az új bemutató is.