Néhány órával az után, hogy Richard Thaler megkapta a Nobel emlékdíjat, jöttek a telefonok diákjaimtól, akiknek ajánlottam a szerző könyveit. Bár a lottón lett volna ilyen sejtésem – válaszoltam a hírre. Az újdonsült Nobel-emlékdíjas által gyakran idézett pszichológus, a szintén közgazdasági Nobel-díjas Daniel Kahneman szokta mondani: „hétfőn könnyű totózni”. Nem illik hétfőn dicsérni az újdonsült Nobel-díjast, persze szapulni sem.
De ha már évtizedek óta idézem az előadásaimban és ajánlom diákjaimnak a könyveit, csak megemlítem, hogy a sportedzők számára is van mondanivalója.
Thaler az NFL-draftról végzett kutatásának leírásában a következőt írja: „Tegyük fel, hogy egy csapat döntéshozója elolvassa és meg is érti tanulmányunkat – mitévő legyen?
Kétségtelen: vannak, akik megértik a „hatékony játékos piac” szabályait. De teljesen mindegy, hogy azok döntéshozók-e vagy sem. Thaler világképének ugyanis éppen az a lényege, hogy a dolgok akkor is jól működnek, ha a világot nem "homo economicusok" vezénylik, hanem egyszerűen csak intuícióval megáldott emberek. „Az edzők számára alkalmasint fontosabb a képesség, hogy kordában tartsák és motiválják egy csapat fiatal és gazdag óriásait egy hosszú idényen keresztül, mint hogy ki tudják számítani érdemes-e…”. Thaler azt is érti, hogy miként működhetne, de azt is, hogy miként működik.