A kezdőknek csak annyi van amennyit az iskolában megtanultak. A praxis, vagy egy jól leírt műveletsorozat gyakorlásával, vagy a mester figyelésével kezdődik.
Mi van az asztalos szakmával? Valaki készít egy rajzot arról, hogy miként illeszkedjen a szekrény hátsó része a többihez (MODELL – ami nem azonos a szekrénnyel, de hasonlít rá) Utána a meglévő eljárásokból kiválaszt egyet (MÓDSZER – a ragasztás, csavarozás és a szegelés közül kiválasztja a csavarozást) Végül a leírás meghatározza a csavarhúzót (ESZKÖZ) amivel a művelet elvégezhető.
És mi van a menedzsment szakmával? Ott is valaki készít egy rajzot a vevőről, amiből kiderül hogy a vásárlási döntést Ökon vagy Ember hozza meg (MODELL – ami nem azonos a vásárló viselkedésével, de hasonlít rá) Ott is a meglévő eljárásokból kiválaszt egyet (MÓDSZER – az okoskodások közül kiválasztja a mesterséges intelligenciát). Végül a leírás meghatározza a Doctus KBS (ESZKÖZ) amivel a művelet elvégezhető.
Anélkül, hogy a cselekedet előírója tudja a különbséget a modell, a módszer, és az eszköz között nem megy! Láttam már konferencián kollégákat, akiknek ezek a jól definiálható fogalmak szinonimák. Ők nem írhatják le a kezdőnek a praxist, hiszen nem ismerik a modell, módszer és eszköz fogalmakat. Ha az asztalos mesterség leírásába hasonlóan dobálódznék a fogalmakkal, akkor azt is mondhatnánk: Ragasztóval fúrjon kalapácsot.