« április 2017 | Main | június 2017 »
Talán mégsem plagizált hiszen mást látott, mint Leifr Eiríksson. Csak egy nyavalya van: én is mást látok amikor átrepülök. Megbuknék a plagializáláson, ha leírnám azt amit látok?
És mit látott az első, aki arról a kontinensről áthajózott erre a kontinensre?
Posted at 03:17 de. in tudományfilozófia | Permalink | Comments (0)
Harmincnégy évvel ezelőtt láttam kosárlabda bajnokcsapatot élőben. A hétvégén ismét. Minden más most mint akkor.
Akkor is és most is tanítottam. A tanításban semmi sem más: négy százaléka a diákoknak érti és használja is. Tegnap a következőt mondtam: Főnök, alázatosan jelentem kirúghatsz, hiszen ez a félév tanításom után semmi sem változott. Főnök, alázatosan jelentem nem rúghatsz ki, hiszen ez a félév tanításom után semmi sem változott.
Posted at 12:34 de. in identitásváltás | Permalink | Comments (0)
„… aktatáskás ősemberek vagyunk, és alig várjuk, hogy egy bölcs ember történeteket meséljen nekünk.” (Pink) Nos, erre lehet mondani: talán igen talán nem.
A kilencvenes évek elején Balatonkenesén a közönségszavazatokban csak második tudtam lenni, hiszen néhány évig rám vert a „számvitel nem-számviteleseknek” című műsor. Szóval a logarlécet aktatáskára cserélő mérnökök bele akarták a gyömöszölni a logarlécet az aktatáskába.
Talán a „Misbehaving” mozgalom próbálkozik leginkább elkülöníteni a Humán (ember) összképét az Ekonoktól (Homo economicus). Kahneman (2012) is átvette az Ekon fogalmat R. Thalertól, és a Gyors és lassú gondolkodás című könyvében egy fejezetet szentel az Ekonok és Humánok vizsgálatának. Itt és most, úgy látom, hogy e törekvés után is az Ekonok a tudományok mostohatestvérei maradnak. A napokban, kaptam egy ajánlatot, hogy nem-közgazdászoknak meséljek a Humánokról és az Ekonokról. Van kedvem elmesélni, hogy Adam Smith csak háromszor említette a „láthatatlan-kéz” fogalmat és akkor is rosszat mondott róla. Van kedvem elmesélni, hogy a telhetetlenségünk hozza nyakunkra munka átkát, és hogy akkor adósodunk el amikor a legtöbb pénzünk van - a svájci hiteleket sem csövesek vették fel, hanem azok akik nagyobb lakást akartak. Van kedvem elmesélni, hogy nem csak a fukarkodó emberre kell egy társadalomnak gondolni. Van kedvem kipiszkálni a logarlécet, és talán az aktákat is az aktatáskákból.
"Az új gazdasági gondolkodás régi könyvek olvasgatását jelenti" (Mark Thoma) Van aki abban hisz, hogy Minél többet tanulsz, annál butább leszel, de van aki abban, hogy minél többet tanulsz, annál butább lesz az ellenséged!
Posted at 07:51 de. in kontextusváltás | Permalink | Comments (0)
Tags: humánok és ekonok
Be tudod illeszteni „p”-fogalmat a „T”-fogalmi keretbe – kérdezi kollégám, Igen, de nem tudom, hogy két hét vagy négy év munkát kell beletennem – válaszoltam.
Vannak munkák, amit nehéz bevállalni, hiszen nem is sejthető, hogy a fogalmak milyen állapotban vannak. Ha a „p”-fogalom belső konzisztenciája rendben van, akkor azt meglátom néhány óra alatt. Ha, a meglévő írásokból kibogozható a „p”-fogalom relevanciája, akkor az is megvan néhány óra alatt. Ha vannak olyan kutatások amik megmutatják a „p”-fogalom érvényeségi tartományát, akkor két nap alatt kész a dolog, és az ára két napidíj. Ha ezek hiányoznak, és a „p”-fogalom csak az amatőrök prédája akkor négy év kell avagy négyszázszor több pénz mint az első esetben. No, most mi legyen a szerződésben?
Ezen a konferencián is, mint az eddig látott sok százon, nyüzsögtek az emberek. Kerestek valakit. Mindenki talált valakit. Bámészkodtam, beszélgettem, aludtam rá egyet, és összeállt egy kép. Itt vannak a (DIY) csináld magad világ bátor emberei.
"Egy mocsarat akartam átugratni. Első pillanatra nem is tűnt túl szélesnek. Sajnos, valójában sokkal szélesebb volt, ezért a mocsár közepe táján a levegőben visszafordítottam a lovamat, így tértem vissza oda, ahonnét elindultam. Másodszor már nagyobb lendülettel ugrattam, de sajnos, ez az ugrás sem sikerült, a túlsó part közelében nyakig elmerültem a mocsárban. Bizony, az lett volna az utolsó órám, ha hirtelen ötlettel nem bízom magam a karom erejére. Gyorsan és nagy erővel megragadtam a varkocsomat, ugyanakkor térdem közé szorítottam a lovamat, könyörtelen keménységgel szépen kirántottam magam paripástul a feneketlen sárból. " (Münchauzen vidám kalandjai)
A kölyök megtanulták a münchauzen effektust, avagy a "bootstrap" modellt, A kölyök megtanulták, hogy nincs kitől mit tanulni. A nagyitól megtanulhatatlan volt C-64, vagy az iPhon kezelése, az informatika tanártól megtanulhatatlan volt Google kereső működés, Philip Kotler könyvéből megtanulhatatlan volt a marketing működése, Daniel Kahneman könyvéből a megtanulhatatlan volt a döntés-tan.
Az „öregrókák” közül már kevesen vannak talpon. Mérő Laci, Sas István és én néha bekiabálunk némi "filozófiát", de azt nagyon meg kell „humorizálni”. Ez a kortárs konferencia. Jó, hogy van ilyen. Jó, hogy unokáink korosztálya csak azt fogadja el, amit tanítás nélkül működtetni tud. Nincs mitől félni, a Yuccies másként kreatív!
Ezzel kezdem ma reggel a mesémet:
Tegnap boldog volt százezer anyuka, hiszen legszebb és legokosabb kislánya vagy kisfia a matek érettségi vizsgán ki tudta számolni a vonat átlag sebességet. Biztos voltam benne, hogy a legszebb és a legokosabb gyerekekenek nem azzal a feladattal kell megbirkózni, hogy húsz év múlva hány perc alatt ér oda a vonat Siófokról Budapestre.
Posted at 07:42 de. in tudásbázisú rendszer, validálás | Permalink | Comments (0)
„Jobb szeretem, ha az emberek azt kérdezik, miért nincs szobra Catónak, mint, ha azt kérdezik, miért van?” (T. L. Masson)
kis33jános szobránál jártam. Ha müvész lennék, talán fönix fejet adnék neki, de nem én vagyok a művész aki ábrázolta
Régi mániám keresni azt az eljárás, amivel kiszűrhető a szemét a világhálóról. Most viszont azon spekulálok, hogy miként tudunk rábukkanni a tűre a szalmakazalban.
Van egy divatos fogalom, amire a világhálón van húszmillió szénaszálból álló kazal. Erről a fogalomról egyetlen, már nem élő, gondolkodóra kell odafigyelni (róla majd háromszázezer szénaszál van) Van négy élő gondolkodó (róluk néhány tizezer szénaszál van) és van egy celeb (róla százezer szénaszál van) A többiek olyan jelentéktelen szösszenetek, mint amiket én firkálok (rólam és a fogalmról majd kétezer szénaszál van). Erről a fogalmról, tiszteséges ember csak az egyetlen gondolkodó óriást (az első száz találatban nincs benne – tovább nem néztem) találhatná meg. De nem így van. Látom, hogy olyan tűt is megtalálnak, amiből egy van.
Nekifogtam keresni valami értelmeset a szemét találás nyavalyára. Elkezdtem keresni a világhálón a „the needle and the haystack” és hétésfélezer találat van. Szűkítettem és odabiggyesztettem: "Herbert Simon"-t is, és így már mindössze száz találat van.
Valamicskét kell tudni a keresésről, hogy így találjak még mindig kezelhetetlen mennyiséget. Most már végleg nem értem, hogy diákjaim mikét bukkannak rá kiss33jánosra
P:S:
Ebben a bejegyzésben van egy kis csúsztatás: angol nyelven kerestem. A magyar-bosnyák-horvát-szerb nyelvterületen lényegesen jobban állok a gondolkodó óriáshoz képest, de ott is megtalálják mujo33mujkić remekműveit.