Olyan bosnyákos kiejtéssel tudok beszélni, hogy a Vajdaságban senki sem feltételezi, hogy magyarul is beszélek. A semmit sem sejtő pincér, amíg válogattam a svédasztalon, odaszólt a fiatal pincérnek magyarul: Mosolyogj a vendégre fiam! A vendégek legritkábban adnak borravalót a svédasztalos reggelinél, de talán akkor is kell mosolyogni a vendégre.
Visszajön a kép a tegnap esti vacsoráról. A város legnépszerűbb éttermében barátkoztunk is és dolgozgatunk is. A téma a társadalmi vállalkozás volt – ezt Mintzberg húsz évvel ezelőtt kezdte emlegetni egy HBR cikkben. Most itt a reggelinél jöttem rá a fogalom egy új leírására: „Mosolyogni fiam akkor is, ha nincs kilátásban borravaló.” Valami olyan viselkedésváltoztatásba kell belevágni, aminek nem lesz pénzben mérhető következménye. Talán ebben különbözhet a jó társadalom a jó üzletelések halmazától. A társadalmi vállalkozás valami keveréke a kognitív- és a szociál-pszichológiának. És az egész megtűzdelve egy kis etikával.
Vegyünk két példát a „finom emlékeztetések”-re, vagyis a finom szabályozásra.
- „A dohányzás mellőzését kérő feliratoktól az út az agresszív, kampányokon és a cigarettára kivetett óriási adókon át a közterületeken való dohányzás betiltásához vezetett és nem kell túl paranoiásnak lenniük a dohányosoknak ahhoz, hogy előre rettegjenek attól a naptól amikor a dohányzást teljesen betiltják.” (Thaler and Sunstein: 2011, 222)
- „Aki szeretett volna nemi életet élni, sokkal jobb helyzetben volt, ha engedélyt kapott az álamtól” (Thaler and Sunstein: 2011, 203). A jogosítvány a nászra, az hasonló, mint a jogosítvány az autóvezetésre. Igen is meg nem is.
Talán a jogosítványok átgondolásából születhet néhány társadalmi vállalkozás. Nagyon is jót tenne a világnak, ha nem kellen majmolni azokat akik minden vállalkozásnak ki akarják számolni a hasznát.