Egyszer egy ismerősöm azt mondta, hogy az Edward Sexton (London) szabónál varrattat hat egyforma öltönyt. Minden nap másikban lesz, de ezt csak ő tudja. Ezzel a történettel kezdem, és azonnal folytatom a következővel. „Tagadhatatlan, hogy nem ’normális’ fiatalember, ez mit sem von le az értékéből, a boldogságából azonban valószínűleg annál többet elvesz” – mondta Alan Turing felügyelőtanára. Mi is a normális viselkedés? Valakinek az első, valakinek a második, valakinek mindkettő, és valakinek egyik sem ...
Nos, ez lesz a négyoldalas beharangozás kezdette. Egy folyóirat főszerkesztője arra kért, hogy az egyik számnak legyek vendégszerkesztője. Még annyit tett hozzá, hogy legyen egy tematikus szám a viselkedésről.
Legszívesebben íratnék valamit Kahnemannal és Arielyvel. Ez lehetetlen, de talán nem is kell. Néhány hete azon töröm a fejem, hogy meghívott íróim csak annyit tehetnek, hogy megemelik Kahneman idézetségét (most 250.000). Szabad-e mást mondani, mint Kahneman? Marhaságot nem szabad, de van-e valamilyen okosság, amit még a guruk nem mondtak ki?
Azon kívül, hogy szenvedélyesek legyenek, még négy kérésem van a szerzőktől:
- Ne egy marginális kísérlet eredményére húzzák rá azt, amit szét akarnak kürtölni.
- Itt nem kell sógort-komát (tehát engem sem) idézni, mint a divatos folyóiratoknál, de gurukat (Neisser, Kahneman, Ariely, Sen, Sedlacek) muszáj.
- Három kulcsszó körül mondják el mondanivalójukat. Egy legyen kötelező a következők közül: „heurisztika”, „kogníció”, „(i)racionális”, „jól/jót csinálni”, vagy "Homo Economicus vs Homo Ethicus"
- Legyen benne egy helyi történet (Budapest, Zágráb, Szarajevó), ami izgalmassá teszi, az esszét.
A vendégnek mindent szabad: úgy döntöttem, hogy meghívom öt-hat barátomat, akikkel már bort is ittam. Nem pszichológusokat hívok, hiszen a folyóirat, az ő okoskodásukat már publikálta és publikálni fogja. Szeretek vendég lenni. Remélem máskor is meghívnak