„Tudják, hányszor választanak egy átlagos napon? Tudják, hányszor választanak egy átlagos hét folyamán? Nemrég végeztem egy felmérést több mint 2000 amerikaival, ahol az derült ki, hogy átlagosan kb. 70-re rúg naponta a választások mennyisége az amerikaiak bevallása szerint. Készült nemrégiben egy felmérés vállalatvezetőkkel is, amelyben a vezetőket egy egész héten át szemmel tartották. A tudósok egyszerűen dokumentálták a különféle feladatokat, amelyekkel a vezetőknek foglalkoznia kellett, valamint, hogy mennyi időt töltöttek el azzal, hogy döntéseket hozzanak a feladatok kapcsán. Azt találták, hogy egy átlag vezető kb. 139 feladattal birkózik meg hetente. Minden ilyen feladat további sok-sok kisebb választásból állt össze persze. A döntéseik 50%-a kevesebb mint 9 perc alatt született meg. Mindössze a döntéseik 12%-a vett igénybe több mint egy órát. Gondoljanak csak a saját választásaikra! Tudják hány döntés fér bele a 9 perces kategóriába, az egyórás kategóriával szemben? Mit gondolnak, mennyire tartják kézben ezeket a választásokat?” (Sheena Yengar) – a fordítók nem ismerik a döntéstan fogalmait, de így is érthető a mondanivaló lényege (BZ)
A kilencvenes évek elején (pályáztam egy kutatásra, amit elbuktam) rákényszerítettek a fölnőttek, hogy számoljak. Nem egyszerű dolog megszámolni hányszor dönt naponta az ember. Átmegyünk a zebrán, lehúzzuk a vizet a WC használat után (vendégségben néha használat közben is), adunk egy pofont a gyereknek, és így tovább. Akkor a pályázatban azt írtam, hogy hatvan döntést, hoz az ember.
Sheena mérése nem azt jelenti, hogy most több van, hanem azt, hogy mást számoltak meg. Ha prcíz akarok lenni, akkor azt mondhatom: néhány tucat döntésünk van naponta. Talán érdemes lenn ezeket a döntéseket úgy gyorsítani, hogy azok ne legyenek butábbak mint a lassúk.