Nos, ennek nyomán előszedtem néhány idézetet C: Handy, Éhező szellem című könyvének 10. fejezetéből (MEGFELELŐ OKTATÁS 239-266 old), és rájöttem, hogy nincs mit írni az okításról, hiszen már minden meg van írva.
„Az, hogy hogyan tanulunk, éppen olyan fontos lesz, mint az, hogy mit tanulunk,…” (239)
„Jól edzett, de üres fejed van.” – mondta –amit mi most megpróbálunk valami hasznossal megtölteni. Azt azonban ne reméld, hogy az első tíz évben megéri nekünk, hogy nálunk dolgozzál” (240).
„..nem voltam hozzászokva, hogy buta és tudatlan kis nyikhajnak nézzenek, bár kétségkívül az voltam mindazon dolgokban, ami az ő világukban fontos volt.” (242)
„akkor beláttam: az oktatásom szó szerint hátrányt jelentett” (242)
„… nagylelkű, ösztönző és emberi oktatást kívánt az akkor rendszer helyett amely sem nem tiszteletre méltó mint egy egyetem, nem is népszerű, mint egy nyilvános ház, hanem egyszerűen elengedhetetlen mint egy ágyneműtartó” (244)
„a különféle intelligenciák nem feltétlenül, sőt gyakran nem korrelálnak” (246)
„Az életre nevelő iskola első feladata az kell legyen, hogy a fiatalnak segítsen felépíteni az intelligenciaprofilját.” (249)
„A 7,11,14 és 16 évesekkel íratott kötelező vizsgatesztek az oktatást lóversennyé teszik.” (251)
„A trükk az, hogy ne akarjuk az egészet beemelni az agyunkba, hanem hogy tudjuk, hol kell megkeresni, hogyan, hogyan közelítsük meg, és mit kezdjünk vele, amikor megtaláltuk” (253)
„A fiatalok természetes kíváncsisága az egyetlen szükséges hajtóanyag,feltéve, ha azt nem fojtják el.” (260)
„Azt reméljük, hogy megtaníthatjuk az embereket, hogyan éljenek mielőtt élnének, vagy hogyan menedzseljenek mielőtt menedzselnek” (262)
„A veszély abban rejlik, hogy a hagyományos iskolák és egyetemek lemaradnak majd, hiszen őket olyan emberek tervezték, akik egy eltűnt világban éltek…” (265)
A 3. Évezred folyóirat februári számának egy interjúban bemondtam a következő idézetet is:
„Elmenve azután számot vetettem magammal, s úgy találtam, hogy ennél az embernél bizony bölcsebb vagyok. Mert valószínű ugyan, hogy egyikünk sem tud semmi szépet és jót, csakhogy ő azt véli, hogy tud, noha nem tud, én viszont, mint ahogy nem tudok, nem is vélem azt, hogy tudok. Úgy látszik hát, hogy én evvel a kicsiséggel mégiscsak bölcsebb vagyok nála, hogy amit nem tudok, arról nem is vélem, hogy tudom.” (Platón: Szókratész védőbeszéde. Fordította: Devecseri Gábor)