Kevesen értik, hogy a modellek – a művészettől eltérően – nem összefüggéseket tárnak fel, hanem csupán a világból kiragadott darabokat rakják ügyesen egymás mellé.
A modell nem hasonlít az eredetihez, de úgy működik mint az eredeti. A karikaturista/művész megörökíti a valóság főbb összefűggéseit, hogy felismerhető legyen az eredeti. A karikatúra/művészi alkotás nem úgy működik, mint az eredeti, de hasonlít rá. A karikatúra/művészi alkotás nem modell. Magritte híres pipát ábrázoló festményének címe: „Ez nem egy pipa”.
És valóban, nem pipát, hanem egy képet látunk a pipáról. Aki látott pipát, az felismerheti, de nem tud pöfékelni vele. Illik megkülönböztetni az egyformaságot a hasonlóságtól.
Ezek nem a fiaim, hanem egy karikatúra/művészi alkotás róluk. Csak az ismerheti fel, aki látta fiaimat 1992-ben.
Moldova a következő karikatúrát – hasonlóságot – mutogatja: „Tudom ám, hogy mit akarnak tőlem, tudom én! – Mit? – Azt, hogy akasszak egy viharlámpát a tökömre, mert akkor éjszaka is tudok dolgozni”. Hasonlít ez a vállatóriások mai "emberi erőforrás" képére?
Chaplin a modern idők filmjével a következő karikatúrát – hasonlóságot – mutogatja:
Hasonlít ez a vállatóriások mai "emberi erőforrás" képére?
Csíkszentmihályi a következő karikatúrát – hasonlóságot – mutogatja: „Esténként a munkaidő befejeztével a munkások kirajzottak a környékbeli kocsmákba, amelyekből volt elég a környéken – stratégiailag elhelyezve minden harmadik utcasarkon egy –, ahol igyekeztek a sör és a haverok társaságában elfelejteni a munka fáradalmait. Utána elindultak hazafelé, ahol újabb sörök várták őket a tévé előtt, aztán némi csetepaté az asszonnyal, és vége volt a napnak - amely pont ugyanolyan volt, mint a többi… Végtére is a haverok a kocsmában istenien érzik magukat, és ki merné azt mondani, hogy jobb időtöltés az, ha valaki folyton a kertjét túrja és szivárványokat csinál?” Hasonlít ez a vállatóriások mai "emberi erőforrás" képére?
A Műhely 2013 Tavasz sorozatunkban, nem modelleket, hanem karikatúrákat – hasonlóságokat – mutogatunk. Ha, ebben a műfajban, aritmetikai kapcsolatokkal ( E=MC²) modellezznénk a gondolkodást, akkor annak működése nem lenne hasonló az eredetihez.