A Facebook-on találtam a fenti képet, és mellette a bejegyzést: „sajnálom, hogy ezek a dolgok kimaradtak az életemből”. Nos, ebből arra következtetek, hogy a szerző negyven évnél fiatalabb, de ha idősebb, akkor nem élt Szabadkán. Egyik sem tragédia. Persze az sem tragédia, hogy én elmúltam negyven és Szabadkán éltem.
Nem tudom megmondani, hogy ezzel a villamossal vagy egy Lexus hybrid-del romantikusabb-e csajozni, hiszen annakidején ilyen autóm nem volt, most sincs. A kép láttán én nosztalgiázgatok egy kicsit. Érdekes volt látni, hogy 74-ben, a Közgazdasági kar előtt közlekedő villamost miként búcsúztatták el az egyetemisták is, akik közül csak kevesen voltak helybeliek. Azt nem tudom, hogy a tősgyökeresek bőgésétől vagy valami mástól hatódtak-e meg. Utoljára 2003-ban nosztalgiázgattam a nyitott villamos után, amikor néhány dollárt adtam a „san francisco tram”-ért. Egyetemista koromban még csak nem is sejthettem, hogy majd három évtized után „nyitott villamos” nosztalgiám lesz.
Profi coach című könyvemben a következőt írtam: „Még gyötörte gyomromat az elviselhetetlen hajnali kávé, amit a hálókocsi büfének nevezett fülkéjében rendeltem, amikor felszálltam a régi zöld villamosra. A régi zöld villamos tele volt rosszkedvű, második álmukból ébredt emberkékkel, akik a hajnali ébredés után a háromnegyedötös vonaton a kalauz távozásától a vonat érkezéséig valamit pótoltak rövid éjszakájukból. Az első állomáson meg sem állt a villamos, néhány várakozó még utána is köpött, a többiek annyira sem becsülték. Éppen elhagyta a második megállót is, amikor valaki belerúgott a középső ajtóba. Valamilyen furcsa tájszólással odaordította a villamosvezetőnek: „Itt kiszállhatnékom van!” (Ima izać’). Amikor megérkeztem, senki sem azt kérdezte, miért jöttél, hanem hogy miért éppen ide, ebbe a városba, ahol nem piros, hanem zöld a villamos."
Most sárga villamoson utazom és havonta néhány napot kéken, de azok nem nyitottak. Miközben vitt a kíváncsiság, azt hittem, haladok. Most már látom, hogy csak a villamosok színei változtak.